Uvezli ste automobil ili kupili ovde i sledeće stavka na listi je registracija. Obaveza osiguranja vozila pored tehničke ispravnosti vozila, postala je “broj jedan”, već pri samoj registraciji automobila.
Po zakonu, svi vozači su obavezni da osiguraju svoje automobile. Od vrste automobila koji posedujete, vaše istorije vožnje i vašeg budžeta zavisiće visina polise koju budete odabrali, ali obavezu morate ispuniti. Razlog tome je, finansijska zaštita u slučaju incidenta u kome nastaje šteta na vozilu ili povreda trećeg lica.
Da bismo razjasnili pojam autoosiguranja i drugih vrsta osiguranja automobila, napravili smo mali vodič kroz osiguranje vozila, zašto je ono neophodno i koje sve vrste osiguranja automobila postoje kao i šta je to trebate znati pre nego potpišete ugovor sa osiguravajućom kućom.
Let start!
Koje vrste osiguranja automobila postoje?
U našoj zemlji postoje obavezna i dobrovoljna osiguranja vozila i među njima poznajemo osiguranje od autoodgovornosti, kasko osiguranje, kasko light osiguranje i osiguranje lica od posledica nesrećnog slučaja (nezgode).
Osiguranje od autoodgovornosti – must have!
Osiguranje od autoodgovornosti je zakonom definisana obaveza vlasnika motornih vozila. Osiguranje od autoodgovornosti je obavezno prilikom registracije vozila i realizuje se u cilju zaštite od štete koja je vašim vozilom pričinjena trećem licu a troškove preuzima osiguravajuća kuća.
Polisa osiguranja od autodogovornosti se zaključuje na godinu dana i odnosi se na motorno vozilo, ne na vlasnika vozila.
Dakle, autoosiguranje vozila ne uključuje troškove popravke štete na sopstvenom vozilu kao posledicu incidenta, već štetu nastalu drugoj strani a troškove preuzima osiguravajuća kuća kod koje ste ugovorili obavezno osiguranje vozila.
Zašto mi je potrebno autoosiguranje?
Pa, sa etičke i moralne strane (ubrojimo i finansijsku stranu), autoosiguranjem se pokrivaju troškovi nastali drugoj strani u nezgodi ili nesreći (ukoliko ste se osigurali i od posledica nesrećnog slučaja). A tehnički, s obzirom da je ovo osiguranje jedan od uslova za registaciju vozila, razlog je upravo taj.
Kasko osiguranje – da li mi je potrebno?
Znajući da postoji posebna vrsta vezanosti vlasnika vozila za svoje mezimce, neke stvari ne treba prepustati slučaju. Ukoliko uzmemo u obzir trzište i cene rezervnih delova i broj radnih sati za popravku vozila, jasno je da je isplativije neke stvari staviti pod kontrolu.
Prvo, da razdvojimo autoosiguranje i kasko osiguranje. Autoosiguranje je osiguranje od štete koju vi nanesete trećem licu u saobraćaju i ono je obavezno, dok je kasko osiguranje, osiguranje samog vozila od brojnih šteta nastalih kao posledica Vaše ili tuđe odgovornosti i ono je vasa odluka.
Sada kada smo objasnili razliku između ova dva osiguranja, jasno je da kasko osiguranje nimalo nije zanemarljiv izbor.
Kasko osiguranjem možete pokriti troškove nastale štete usled:
-saobraćajne nezgode,
-pada drveća, delova fasada i drugih predmeta,
-elementarnih nepogoda poput grada (svedoci smo da je sve češće “grad” uzročnik brojnih šteta na vozilima),
-požara, poplave, krađe i dr.
Kasko osiguranje može biti potpuno, delimično ili dopunsko.
Jedino potpunim kasko osiguranjem Vaše vozilo je zaštićeno od svih mogućih opasnosti, od elementarnih nepogoda, fizičke štete na vozilu, do loma stakla, udaraca životinja, rizika krađe vozila…
Primera radi, možete ugovoriti potpuno kasko osiguranje kojim osiguravate veliki broj slučaja. dok dopunskim osiguranjem možete osigurati recimo samo slučaj krađe retrovizora i/ili farova na automobilu.
Delimičnim osiguranjem, možete osigurati recimo slučaj loma farova. Premija delimičnog kasko osiguranja se određuje u fiksnom iznosu, na godišnjem nivou.
Bez obzira na izbor, imajte u vidu da što je to je broj osiguranih rizika veći, veća je i cena osiguranja. Na vama je da izvagate vrednost vašeg vozila i investicije u osiguranje od rizika.
A šta pokriva kasko light osiguranje?
Kasko light je namenjen onima koji žele da na jeftiniji način u kraćem vremenskom periodu zaštite svoje vozilo od štete. Kod kasko light osiguranja osiguranici sami određuju visinu premije a u toku perioda osiguranja. Posebno se ističe mogućnost da osiguranik može prijaviti više šteta, do momenta iscrpljenja osigurane sume. Pokriće važi na teritoriji Srbije i geografskom području Evrope.
Ova polisa ne pokriva štete nastale na vozilu usled sudara nastalog van javnog puta kao i nezgode u kojima nije bilo drugih vozila.
Osiguranje od nesrećnog slučaja-(auto-nezgode)
Ovom polisom osiguranja osiguravaju se sva lica koja imaju svojstvo vozača ili putnika u vozilu, i to u slučaju: smrti nastale u vozilu usled nesrećnog slučaja i/ili trajnog invaliditeta kao posledice povrede u vozilu. Osiguranje vozača i putnika od nezgode može biti pojedinačno ili grupno a osiguravač može biti svako fizičko i pravno lice koje ima motorno vozilo na svoje ime.
Čitajte mala slova!
Svako osiguranje, pa i osiguranje u saobraćaju je pravni odnos. Iz njega proističe ugovor o osiguranju i on sadrži bitne elemente za stvaranje ugovornog odnosa.
Ono na šta treba obratiti pažnju jeste visina premije, način plaćanja, osigurani slučajevi kao i slučajevi u kojima nemate pravo na isplatu osiguravajućeg iznosa.
Visina premije zavisiće od broja šteta nastalih koje je ranijih godina osiguranje isplatilo, ali i od karakteristika vozila (kod kasko osiguranja) poput starosti, stanja Ii dr.
Minimalni period ugovaranja kasko osiguranja je jedna godina. Ne zaboravite da imate pravo na smanjenje premije (bonus), ako je vozilo bilo osigurano najmanje godinu dana bez prijavljenih šteta. Ukoliko ste imali veći broj šteta po osnovu kasko osiguranja, osiguravajuća kuća ima pravo da u narednom periodu zaračuna višu premije, pa će vam i ukupna cena registracije biti veća.
Dakle, pre potpisivanja polise osiguranja pažljivo pročitajte uslove osiguranja i predugovorne informacije. Kao kod svakog ugovora, postoje “sitnice” koje se mogu tumačiti različito. Zato, ukoliko nemate vremena ili volje da pročitate ugovor, predlažemo da upitate pravnika ili advokata za uslugu analize ugovora.
Pomoć na putu – šta pokriva?
Jedno od neobavezujućih ali vrlo primenljivih osiguranja je osiguranje u slučaju potreba pomoći na putu. Ovo osiguranje je posebno zanimljivo vozačima koji su često na putu kao i kod vozača koji kreću na odmor a žele da se zaštite dubljih problema kod možda već nastalih neprijatnih situacija.
Pomoć na putu pokriva brojne situacije a paket ponude zavisi od osiguravača do osiguravača. Kombinacje su različite ali celokupan premijum paket usluga bi trebao da sadrži sledeće usluge:
- pоprаvkа u slučајu mаnjеg kvаrа vоzilа
- vučа vоzilа
- prеvоz vоzаčа i putnikа
- prеnоćištе zа vоzаča i putnikе
- izvlačenje / spasavanje vozila
- dоstаvа duplikаtа ili nоvih klјučеvа uslеd gubitkа ili krаđе
- troškovi dostave goriva
- čuvanje vozila – ležarina
- zаmеnskо vоzilо
- dоprеmа vоzilа uslеd bоlеsti, pоvrеdе ili smrti vоzаčа
- pоvrаtаk dеcе zbоg bоlеsti, pоvrеdе ili smrti vоzаčа
- organizacija povratka po vozilo
- organizacija carine i prevoza vozila na auto-otpad.
Kako naplatiti štetu od osiguranja nakon nezgode?
Prvi korak za naplatu osiguranja, neophodno je da postoji policijski zapisnik sa lica mesta u kome ce biti uneti svi podaci potrebni osiguravajućim kućama za isplatu osiguravajućeg iznosa. Prema Zakonu o bezbednosti u saobraćaju, svi vozači motornih vozila, obavezni su da u vozilu imaju primerak Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi. Izveštaj se dobija uvek uz registraciju vozila. U našoj zemlji ovaj obrazac se popunjava i koristi samo u slučaju manjih materijalnih šteta (do 200.000 dinara) u saobraćajnim nezgodama u kojima nema povređenih, i gde su se učesnici dogovorili ko je kriva za nastalu štetu.
Neophodnu dokumentaciju poput zapisnika, slika sa terena, evropski obrazac, dokaz o uplati premije, kopije ličnih karata, i opcione izjave dostavite osiguravajućoj kući. Od same kuće zavisi da li će po ispostavi računa za popravku izvršiti isplatu trećem licu ili će po premijskom stepenu izvršiti isplatu oštećenom licu.
U svakom slučaju, troškove pokriva osiguravajuća kuća, a jedna od cena koju ćete platiti od iduće registacije jeste viša polisa.
I na kraju, neminovno je da su prednosti osiguranja automobila daleko su veće od rizika. Ukoliko se desi, bićete sigurni da nećete iz svog džepa platiti možda i stotine hiljada dinara za nesreću koju izazovete. U trenutku same nezgode, ono o čemu zaista ne morate da razmišljate, jesu troškovi.
Zato, obavezno pažljivo pregledajte svoju polisu da biste tačno znali koju vrstu pokrića imate i ukoliko imate mogućnosti, razmislite o dodavanju drugih polisa.
VOZITE PAŽLJIVO. SREĆAN PUT.