Sadržaj

Besplatna provera automobila po broju šasije | Kako da proverite kompletnu istoriju automobila za jedan minut?

Kupovina polovnih automobila, bilo sa auto placa ili od fizičkog lica može biti jako naporno iskustvo. Počev od izbora marke, potraga za željenom bojom i dodatnom opremom pa do provere kompletnog mehaničkog stanja automobila. Izbor može trajati i mesecima. Naravno da će i veličina novčanika u najvećoj meri odrediti vaš krajnji  izbor, zar ne? 

Međutim, jedan od vrlo osetljivih segmenata pri donošenju odluke jeste istorija željenog automobila. Kako se polovni automobili mogu naći u različitom stanju, nije začuđujuća odluka kupaca da se dobro raspitaju o željenom polovnom automobilu.

Zamislite situaciju u kojoj, nakon nekoliko meseci razmišljanja i kalkulisanja, kupite automobil od nekoliko hiljada evra, u perfektnom limarijskom stanju, upeglanog enterijera i sa full opremom. Automobil u jako očuvanom estetskom stanju koji je baš ono što ste želeli. A onda, posle pređenih nekih 10.000 km počinju da se dešavaju ne tako prijatne stvari I to na priner:

-već na par hiljada kilometara ostajete bez ulja, 

-prelaz preko rupa je ravan tektonskom poremećaju,

-žurite na posao, a automobil neće da upali jer je stradao anlaser

-krenuli ste na vikend kod roditelja, a nasred otvorenog puta strada vam zubčasti kaiš,

-zaustavi policija zbog objave za vozilom sa vašim VIN-om.

Spisak scenarija je dug, a sve ovo su neki od težih scenarija. Naravno, tu su i brojni drugi, koji vas takođe dovode u trošak i stres, ali zaista ništa od ovoga ne mora da vam se dešava.

Veliki broj ovih situacija možete zaobići ukoliko proverite istoriju polovnog automobila koji želite da kupite. Pred vama je nekoliko načina kako to možete učiniti, sa napomenama o čemu trebate voditi računa. Topla preporuka je da bar neki od njih primenite, kako ne biste imali skupa i neprijatna iskustva.

Najpouzdaniji način – provera putem aplikacije

Kao što je servisna knjižica zdravstveni karton, tako je VIN (skraćeno od Vehicle Identification Number) poznatiji kao broj šasije jedinstveni matični broj automobila. Ovaj broj definiše bukvalno sve o automobilu, dobija se još u proizvodnoj hali i predstavlja proizvodnu priču o automobilu. Kako je jedinstven za svaki automobil, tako je i najjednostavnije pratiti životni vek vozila upravo po ovom broju. 

Postoje aplikacije i servisi za “besplatnu proveru automobila po broju šasije”, ali te informacije su vrlo siromašne i uglavnom vam besplatno daju informacije o vozilu koje već znate, a za dublji izveštaj ipak mora da se plati određen iznos, uglavnom je to na nivodu od 10-15 eura.

Spisak aplikacija i servisa za proveru automobila po broju šasije:

  • https://www.carfax.eu/
  • https://rs.vin-info.eu/
  • https://www.freevindecoder.eu/
  • https://vincheck.info/
  • https://www.autodna.com/
  • https://vinmentor.com/
  • https://www.automoli.com/
  • https://vinspy.eu/
  • https://www.vincontroller.eu/

Uvek predlažem prijateljima carVertical aplikaciju u kojoj jednostavnim unosom vin-a možete saznati kompletnu istoriju automobila. Provera nije besplatna, košta oko 20eura, ali ovaj način provere je fenomenalan i od svih aplikacija sa spiska iznad koje smo testirali carVertical ima najkompletnije izveštaje!

Za samo dva klika dobićete 100% proverene informacije o realno pređenim kilometrima, evidentirane sve havarije na automobilu sa fotografijama, informacije o tehničkim pregledima i vanrednim inspekcijama na automobilu, informacije o saobraćajnim nezgodama (osiguravajuće kuce koriste vin kako bi formirale predmet oko isplate osiguranja), kao i o krađama. Veoma važno je napomenuti da se informacije odnose na period pre uvoza, dalje, možete proveriti da li je vozilo bilo u taxi službi, da li se traži na teritorije Evrope, sve, apsolutno sve.

Provera je zaista veoma jednostavna. Dovoljno je da unesete VIN (broj šasije) u polje i kliknete žuto dugme proverite i sistem će već nakon par sekundi da vam prikaže sve dekodirane informacije. 

Takođe, ova provera vas može spasiti i jako neprijatnih situacija ukoliko je nad vozilom izvršena objava od strane policije (usled nekog krivičnog dela predhodnog vlasnika). Ovakav tip provere vas može spasiti I od “vraćene kilometraže” koja predstavlja jednu od najrasprostranjenijih prevara od strane prodavaca, bilo da su ovlašćeni dileri, male auto kuće ili fizička lica. Kako se kilometraža može za relativno malo para smanjiti pa i upola, ne čudi zašto je ovo toliko zastupljena prevara. 

Ako znamo da na svakim 50-ak hiljada kilometara strada po neki vitalni deo automobila, jasno je koliko može biti opasno vraćanje kilometraže sa recimo 280.000km na 150.000 km.

Jedini problem sa ovim tipom provere je to što se često, posebno sitne nezgode u saobraćaju rešavaju dogovorom. U takvim slučajevima, nema izlaska policije na teren, osiguravajuća društva ne beleže štetu, a samim tim nema evidencije havarije nad vozilom.  Popravku i sređivanje vrši majstor, prijatelj porodice ili neki poznanik, te je nemoguće ući u trag takvim oštećenjima, osim ukoliko znate da je taj automobil imao nezgodu.

Ipak, imajte u vidu da sve ono što se može rešiti dogovorom kod manjih nezgoda (polomljeno stop svetlo, bočne ogrebotine, polomljne branik…) nije nešto što može vitalno ugroziti stanje automobila.

Dakle, ukoliko ne poznajete prodava automobila lična, ne kupujte automobil dok ga ne proverite preko carVertical aplikacije!

Postoji naravno još načina da se proveri i utvrdi istorija automobila, ali svaki od ovih načina iziskuje dodatno vreme, posetu majstora ili ovlašćenog servisa, a ne informacije koje dobijete nisu 100% proverene uvek.

Provera servisna knjižica – da, ali sa rezervom

Servisna knjižica je poput zdravstvenog kartona automobila. U njoj bi trebale biti beležene sve popravke, veliki i mali servis ili bilo koje intrvencije na automobilu. Međutim, ukoliko birate nešto starije automobile, velika je verovatnoća da nisu baš sve popravke rađene u servisu (ili jesu, dok je automobil bio u garanciji). 

U prevodu, možda je prijatelj predhodnog vlasnika promenio svećice, komšija promenio ulje, drug sredio amortizere i da ne nabrajamo dalje. Sve u svemu, jasno je da servisna knjižica, iako sastavni deo dokumentacije automobila, ne mora nužno biti merodavna o svim popravkama na vozilu. Nažalost, pored ovoga, česte su i prevare sa falsifikovanjem servisnih knjižica.

Još jedan od mogućih problema može biti i pristup podacima. Često se informacije daju isključivo vlasniku polovnog automobila, što podrazumeva da pored vas, i vlasnik automobila mora biti fizički prisutan.

U nekim situacijama, ukoliko je u pitanju automobil iz uvoza, male auto kuće ne mogu videti podatke o kretanju automobila u inostranstvu pa morate kontaktirati generalnog uvoznika za Srbiju. Samo on može imati pristup detaljnim informacijama o automobilu dok je korišćen u inostranstvu.

Posmatrajte automobil sa svih strana

Ukoliko posećujete auto pijace, oglušite se o ono što vam prodavci govore i posmatrajte vozilo sa svih strana. Postoji zaista mnogo načina kako možete fizičkim pregledom utvrditi da li nešto nije u redu sa vozilom. Možda nećete znati zasigurno koliko je kilometara vraćeno, ali ćete znati da jeste.

Evo nekoliko ključnih elemenata (a ima ih još mnogo) po kojima možete posumnjati da je polovni automobil imao burnu prošlost:

  • bočna linija automobila ili linija krova nisu ujednačene (vozilo je imalo havariju tj bilo je udarano)
  • ukoliko možete primetiti tragove korozije u podvozju, oštećenja farbe ili sitne ogrebotine, taj automobile verovatno ima duugu istoriju (ili ne kvalitetne materijale izrade)
  • ljuljaju se točkovi ili se čuje lupanje u delu točkova ( ležajevi točka su pohabani što govori o velikoj pređenoj kilometraži)
  • postoje nepravilni zazori na vratima, haubi ili gepeku (vršena je izmena delova limarije ili je automobil udaran)
  • papučice gasa su izlizane, kao I materijal na vozačevom sedištu i volanu (automobil je prešao je preko 150.000km)

I neizostavno: obavezno testirajte željeni polovni automobil pre nego što donesete definitivnu odluku o kupovini. Na ovaj način možete dosta saznati o automobilu.

Na kraju, vratimo se na početak. Ukoliko ste izdvojili nekoliko meseci, nedelja ili dana za odluku o kupovini polovnog automobila, nemojte žuriti ni sa kupovinom. Konsultujte se, slušajte tuđa iskustva ali ih ne uzimajte zdravo za gotovo. Automobil se ne kupuje svaki dan, ni svake godine. Ukoliko izdvajate par hiljada ili par desetina hiljada evra, preuzmite izveštaj u carVertical aplikaciji i budite sigurni da znate šta kupujete.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uvozautomobila.com
Sve o uvozu polovnjaka na jednom mestu

+381 62 24 55 34