Sadržaj

Provera kilometraže na polovnim automobilima

Svakog potencijalnog kupca polovnog automobila intrigira tema realne pređene kilometraže željenog automobila. Ovo nije bez razloga. Prevare sa realnom kilometražom vozila dostižu do te mere da se može broj pređenih kilometara upola umanjiti. Prevara sa brojačem kilometara postala je zaista rasprostranjen problem, sada već ne samo iz ugla pojedinca već i čitavog automobilskog tržišta.

Da bi značajno povećali vrednost vozila, prodavci polovnih automobila neće oklevati pri smanjenju kilometraže prikazane na brojaču kilometara.  Uz pomoć alata koji se legalno mogu nabaviti po veoma niskim cenama, obmanom potencijalnog kupca prodavci mogu višestruko zaraditi. Zato i ne čudi izbor ovakve vrste prevare od strane prodavaca.

Upravo je ovo razlog zbog koga se potencijalni kupci trude da nauče što više o vozilima.

Srećom, moguće je proveriti realnu kilomertažu na vašem budućem automobilu i da budete sasvim sigurni da je to zaista ta kilometraža. Važno je da znate šta tražite, a ja ću vam u nastavku objasniti na šta da obratite pažnju i pomoći vam sa nekoliko saveta.

Šta krije nerealna kilometraža?

Ajde što je direktno ugroženo jedno od prava potrošača, a to je pravo na informisanost, ova prevara ima i podmuklije posledice. Osim što je cena vozila u ovim slučajevima preplaćena, ovakvo vozilo će vas suočiti sa neočekivanim troškovima potrošnje goriva, održavanja i popravkama koje su karakteristične za prikrivenu realnu kilometražu.

Da bi dobili bolji uvid u to koliko je stvarna kilometraža važna, evo nekoliko stvari koje iziskuju ulaganje, kako se kilometraža povećava: na 10.000 km – filter ulja, na 50.000 km – filter za vazduh, kočione pločice i gume, na 100.000 km – amortizeri, vodena pumpa, zupčasti kais, na 150.000 km – kvačilo, svećice, alternator, pumpa za gorivo, brizgaljke, na 200.000 km – razni drugi delovi

Zbog toga su prodavci polovnih automobila toliko voljni da spuste kilometražu što je više moguće ispod 200.000 km.

Ipak, pored finansiskih izdataka, bezbednost automobila je još jedna od stavki koja je pod znakom pitanja. Veća kilometraža od one koja je plasirana, može prikriti  kvarove na motoru koji nisu ni malo bezazleni. Ovakvi kvarovi vas mogu dovesti u neprijatnu situaciju (recimo, automobil stane na sred autoputa a vi ste krenuli na letovanje).

Šta podrazumeva “vraćanje kilometraže”?

Popularno “vraćanje kilometraže” kod polovnih automobila predstavlja manipulaciju sa kilometer satom i ona je prilično jednostavan koncept. Dakle, vraćanje kilometar sata unazad (poput vraćanja sata unazad) je suština ove rasprostranjene prevare. 

Iako verovatno u nekim uslovima postoji razlog zašto se ovo radi, neosporno je da korekcija brojača kilometara uglavnom nije najetičnija stvar, a u nekim zemljama je kažnjiva kaznom zatvora. 

Drugim rečima, vraćanje brojača kilometara unazad izaziva promene u jedinici kalkulatora koja je odgovorna za pravilno brojanje pređene kilometraže. 

Sigurno je jedno, da je manipulacija kilometražom dobra i poželjna, tu funkciju bismo imali ugrađenu u sam automobil.

Kako se uopšte smanjuje kilometraža kod polovnjaka?

Kako su se mehanički zahvati oko kilometar sata zamenili digitalizovanim procesima, tako su i brojni alati našli primenu u ovoj sferi. Naime, ovi alati koriste uređaj za korekciju pređene kilometraže. Ovakvim alatima za korekciju kilometraže može se u potpunosti promeniti vidljivost pređene kilometraže. Ipak, iako može da napravi drastične promene, ovi alati ne pristupaju unutrašnjim računarima vozila te ne mogu da izbrišu realnu kilometražu sa kontrolnih jedinica. Ova činjenica omogućava da se putem dijagnostike utvrdi realni broj pređenih kilometara.

Kako proveriti da li je vraćana kilometraza na automobilu?

Najveći problem kod prevara sa kilometrima se javlja kod vozila iz uvoza. Praksa je stvorila potrebu za postojanje posebnih aplikacija koje prate životni vek automobila. Pa tako u samo dva tri klika pute ovih aplikacija možete doći do pregleda istorije automobila koji obuhvata izveštaje o broj pređenim kilometrima, oštećenjima i havarijama automobila, tranziu vlasništva, krađama I saobraćajnim nesrećama.

Pretraga se vrši po VIN-u tačnije pa broju šasije i to je najefikasnije i najsigurnije rešenje.

Ukoliko nameravate da kupite polovni automobil, proverite njegovu istoriju na carVertical sajtu da biste saznali apsolutno sve o svom potencijalnom automobilu!

Koje još opcije provere prave kilometraže automobila postoje?

1. Pregledajte analogne brojače kilometara

Ranije je vraćanje kilometraže bio čisto mehanički posao te da biste vratili analogni brojač kilometara, morali ste rastaviti kontrolnu tablu. Samo izuzetno sigurne i vešte ruke to mogu izvesti bez ostavljanja traga. Osim ogrebotina unutar kontrolne table, nedostajućih šrafova i slomljenih plastičnih delova, manipulisani mehanički merač kilometara uglavnom pokazuje pogrešno poravnate brojeve.

2. Potražite znakove habanja

Jedan od prvih vizuelnih smernica je fizičkno stanje polovnog automobila i njegovog enterijera. Obratite pažnju na stanje volana, sigurnosnog pojasa, sedišta, ručki, ručice menjača i pedala i generalno estetsko stanje polovnog automobila. 

Ako znate da je pedala kočnice stalno u upotrebi tokom vožnje, ona će biti samo malo istrošena u automobilu koji je prešao oko 100.000 km. S druge strane, automobil sa 300.000 km će imati “izlizanu pedalu”. 

Takođe, obavezno proverite stanje volana i vozačevog sedišta. Iako su obično jeftini modeli skloniji habanju, dok se luksuzni automobili mogu pohvaliti čvršćim materijalima, vozač je uvek u kontaktu sa ovim elementima, tako da su ovo prilično tačni pokazatelji kilometraže.

Tako da, ukoliko su tkanine već otrcane, automobil verovatno već prešao preko 200.000 km.

Uz sve ovo, šarke vrata mogu biti vrlo jasan pokazatelj da je automobil dosta kilometara proveo u aktivnoj vožnji. Kako se težina vrata oslanja samo na dve šarke, ove šarke su napravljane da stabilno drže vrata. Otvorite vozačeva vrata, uhvatite ih za kraj i pokušajte da ih pomerate gore-dole. Ne bi trebalo biti nikakvog zazora jer su ove šarke obično prilično čvrste. 

Ako se vrata pomeraju gore-dole, automobil je već prošao mnogo, a očitavanje malog broja kilometara može biti lažno. Ovo je odličan trik za proveru kilometraže kod polovnih vozila jer za razliku od volana i presvlaka, prodavci skoro nikada ne zamenjuju šarke vrata.

Naravno, uzmite u obzir da nije svaki vozač obazriv prema svom vozilu, ali neka oštećenja će jednostavno govoriti da nešto sa automobilom baš i nije onako kako se predstavlja a to možda baš jeste kilometraža.

3. Dijagnostika vam može pokazati mnogo toga

Većina automobila danas ima ugrađeni računar koji beleži sve zapise i promene u radu automobila.  Ukoliko mehaničar priključi uređaj za očitavanje u kompjuter automobila, može vam reći koliko je tačno kilometara automobil prešao u svom životnom veku, nezavisno od toga šta pokazuje kilometar sat. 

Zanimljivo je da je jedan od alata koji se koristi za proveru isti kao onaj koji se koristi za promenu broja pređenih kilometara. Zapravo pravi razlog za ovo je to što neka brojila mogu postati nesinhronizovana i treba ih povremeno korigovati.

Na internetu se može naći ovaj alat za relativno nisku cenu, tako da je jasan razlog zašto je  praksa vraćanja brojača kilometara unazad, rasprostranjena.

4. Proverite evidenciju održavanja

Svako vozilo zahteva redovno servisiranje. Svaki put kada vam mehaničar promeni ulje, zupčasti kaiš ili popravi neke probleme, istorija servisiranja automobila bi trebalo da dobije novi rekord zajedno sa trenutnom kilometražom. Ako je moguće, pogledajte evidenciju o održavanju (servisna knjiga) da biste bili sigurni da nema pada kilometraže.

Ako vlasnik nema ni jedan zapis o održavanju, ovo može biti alarm, ali nažalost, često i nije jer ne vode svi redovne evidencije o servisiranju.

Praksa govori da je 20.000 kilometara je prosečna godišnja razdaljina koja se pređe automobilom. To znači da ako je vozilo starije od deset godina, verovatno bi trebalo da ima više od 200.000 kilometara na satu.

Šta uraditi nakon što utvrdite da je izvršeno vraćanje kilometraže?

Nažalost, velika je šansa da auto koji želite da kupite ne prikazuje realnu kilometražu. Možete razgovarati sa vlasnikom i ukazivati na očigledne tragove koji se fizički mogu uočiti, a koji ukazuju da je kilometraža znatno veća, neće mnogo pomoći, jer vlasnik može tvrditi da je kilometraža prava.
Ukoliko vam se dopada auto i želite da ga kupite, najbolje rešenje je izvadite izveštaj preko carVertical aplikacije i pokažete ga prodavcu. Izveštaj je realan dokaz na osnovu kog možete da supustite cenu i do nekoliko stotina evra, a preuzimanje izveštaja košta svega 20 eura.

Dobar posao, zar ne?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uvozautomobila.com
Sve o uvozu polovnjaka na jednom mestu

+381 62 24 55 34