Nedavno su vodeći portali objavili obajvili vest kako od sada možemo da uvozimo automobile iz Amerike ili Kine i odmah ću reći da to nije u potpunosti tačno, niti moguće za sve građane Srbije!
Tačna informacija je da je predlog izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja stigao na skupštinske klupe!
I to jeste super zanimljiva informacija jer se primenom ovih izmena otvara mogućnost uvoza automobila iz Amerike, i to sa mogućnošću registracije na domaće tablice.
Kako su automobili sa SAD- tržišta (iako je većina proizvedena na evropskom tržištu ali za američko tržište) neretko i do 30% jeftiniji od istih automobila na evropskom tržištu, ne iznenađuje blago nepoverenje da će se te izmenjene zakonske odredbe zaista i primenjivati.
Elem, vratimo se na kratko na konkretne razloge zbog kojih uvoz iz SAD nije bio moguć…
Zašto nije moguć uvoz automobila iz Amerike?
Evropski standardi za evropsko tržište!
U velikoj meri direktno suprotstavljena dva tržišta rezultovala su velikim razlikama u standardima. U svemu pa i u automobilskoj industriji.
Fakt je da se EPA standardi razlikuju od EURO standarda, a jedan od ranijih zahteva evropskog tržišta je da samo automobili koji budu u skladu sa EURO standardima mogu biti registrovani za evropske puteve.
Kako smo mi zemlja pretpridružnica EU, i kako se i sami prilagođavamo evropskim standardima, vozila koja su uvezena iz Sjedinjenih Američkih Država nisu bila opcija za uvoz u Srbiju.
Razlog? Nije ih moguće registrovati.
Da se razumemo, i u SAD i u EU, oba sistema imaju za cilj da dodatno osiguraju da nova vozila budu u skladu sa relevantnim standardima. Dakle, pristup je suštinski sličan u EU i SAD: standardizovani procesi i standardizovano određivanje podataka kako bi se osigurala usaglašenost sa zakonima.
Međutim, ipak postoje bitne razlike.
Na primer, dok se u EU, emisije gasova mere samo tokom procesa odobrenja (da bi potvrdilo da određeno vozilo (ili tip vozila) zadovoljava standard bezbednosti i zaštite životne sredine), u SAD se ispitivanja i nasumične provere primenjuju kada je vozilo u upotrebi i tada EPA specificira primenu skupa standarda, kategorizovanih prema tipu/masi vozila ili prema tipu proizvođača.
Pored ovih, postoje razlike u brojnim sitnijim procesima primene. Ipak, praksa je pokazala da je primena standarda kod emisije gasova u SAD ipak dosta rigoroznija.
Što je u krajnoj meri i otvorilo put ka prihvatanju EPA standardra i na našim tržištima. Međutim, ostaju brojne drguge razlike poput razlike u boji signalizacije, instrument tablama, merama pređene razdaljine (u miljama ili kilometrima), poziciji farova i td.
Koje promene Zakona će omogućiti potencijalni uvoz automobila iz Amerike?
Prema gore navedenom, dolazimo do zaključka da je razlika u EU i SAD standardima u oblasti emisije štetnih gasova prevaziđena, bar što se tiče naše zemlje. Ipak ostaje problem dobijanja homologacione oznake. Da se podsetimo da je homologacija postupak utvrđivanja karakteristika tipa vozila, njegovih delova i sklopova u skladu da procedurom definisanom u UN Pravilniku. Homologaciona oznaka je dokaz da je automobil u skladu sa evropskim standardima.
Izmenom i dopunom Zakona o bezbednosti saobraćaja, trebalo bi biti omogućeno da se izvrše sve potrebne prepravke na vozilu (promena stop svetla, migavaca, instrument table, bezbednosnih pojaseva…). Ispitivanja na vozilima sprovodiće Agencija za bezbednost saobraćaja, koja može da ovlasti i druga pravna lica, tj. firme, da urade to u njeno ime.
Na koji način će se te promene vršiti i ko će zaista biti ovlašćen za to, biće definisano Pravilnikom o ispitivanju vozila .
Ova pravila se neće primenjivati na oldtajmere i vozila za sportska takmičenja.
Kako najjednostavnije uvesti automobil iz Amerike?
Pa, najjednostavnije je ponekad i ne tako lako izvodljivo. Svakako, najlakše je ukoliko imate državljanstvo SAD – jer ipak, uvoz automobila za one koji nisu državljani SAD-a još uvek nije moguć, a objasniću i zašto.
Ukoliko imate državljanstvo SAD, jednostavno kupite automobil po želji (bio u salonu ili na placu), registujte ga na svoje ime i dobićete tzv Title tačnije američku saobraćajnu dozvolu sa kojim započinjete izvozni proces. Pre izvoza, imaćete obavezu plaćanja polise osiguranja vozila (jer njihov zakon tehnički pregled kao takav na poznaje). Zatim ćete proći bezbednosnu proveru automobila (oko 150$) koja će vam dati sliku automobila (da li je automobile kraden, havarisan ili postoji bilo kakav teret na njemu).
Ukoliko sve bude u redu, tada ćete angažovati transportnu kompaniju koja će u kontejneru dovesti vaš automobil do luke Bar ili do luke Beograd (zavisi iz kog dela Amerike transportujete vozilo). Vaše će biti da dostavite upit za uslugu transporta i da eventualno dovezete automobil do luke (mada često i preuzimanje i transport vozila do luke ulazi u cenu usluge), njihovo je sve ostalo. Sa ovakvom organizacijom transporta, možete u svakom trenutku imati pregled i informaciju gde se na prekookeanskoj ruti nalazi vasa pošiljka.
Kada automobil stigne u luku Beograd ili Bar, imaćete obavezu da automobil odvezete na najbliži granični prelaz kako bi vam evidentirali realni ulaz automobila u zemlju (tzv. dovoz na točkovima).
Procedura je takva da ćete se neko vreme zadržati u međucarinskoj zoni a zatim pri povratku u zemlju, špediteri će vam udariti pečat na američku saobraćajnu dozvolu (tvz vodeni žig) i elektronski potvrditi da je vozilo koje je izašlo iz SAD ušlo u Srbiju.
Biće vam obaveza da obezbedite osiguranje koje će vam važiti na teritoriji Srbije (ili i Evrope) a što se tiće same registracije (jer je vozilo registrovano u Americi), koliko god se zadržali u Srbiji, uvek je moguće produžiti registraciju online. Na uvid vam mogu tražiti dokaz o carinjenju, dokaz o vlasništvu (Tittle sa početka teksta) eventualno srpsku vizu, radnu dozvolu (ako postoji) kao i dokaz o prebivalištu u Srbiji. Ukoliko ih posedujete, ova dokumenta imajte pri sebi.
A kako uvesti automobil ako niste državljanin SAD?
Ukoliko niste državljanin SAD, onda je situacija dosta kompleksnija jer redovan uvoz u Srbju još uvek nije zvanično definisan zakonom (primena izmenjenog Zakona se očekuje na proleće 2024.godine) pa i da uvezete automobil, ne biste mogli dalje od carinske ispostave zbog nedostatka homologacione oznake.
Dakle, zasad uvoz automobila iz Amerike moguć je dovozom sopstvenog registrovanog automobila sa papirima na lično ime ili da neko ko ima papire na svoje ime uveze automobil, ali vi bez papira ne možete (zakonski) upravljati njime.
Kako pronaći polovan automobil u Americi?
Ovaj posao se ne razlikuje bitno od izbora polovnog automobila na našem ili evropskom tržištu. Dakle, možete potražiti sami ili unajmiti lice koje će se umesto vas potražiti vozilo, bilo da je to fizičko ili pravno lice. Jedina razlika je što se sama prodaja automobila uglavnom obavlja preko ovlašćenog dilera jer su vozila pretežno pod lizingom, pa se posredničke kuće bolje brinu o administraciji koja prati prodaju.
Del Grande Dealer Group I Autotrader su samo neki od velikih dilera koji pokrivaju veći broj država, ali imajte na umu da svaka država može da ima svog predstavnika i da će sprovoditi prodaju u skladu sa zakonom svoje države.
Nije retkost da naiđete na servise za restauraciju koji se bave prodajom polovnih automobila. Za sve važi, ali za ove automobile je posebno važno obaviti proveru bezbednosti vozila.
Što se tiče plaćanja, praksa je različita ali se čini da se keš u širokom luku izbegava, posebno ukoliko je vozilo veće vrednosti.
Kako organizovati transport automobila iz Amerike?
Gotovo je neophodno angažovati transportnu kompaniju koja će se postarati za prekookeanski transport. Najčešće su u pitanju transportni kontejneri koji se mogu plaćati po iskorišćenju ili po kontejneru, u zavisnosti koliko prostora iznajmite.
U ponudi je zaista veliki broj transportnih kompanija koje se bave transportom svih vrsta robe pa i automobila. Ovakav transport se obavlja brodovima i predstavlja jedan od najjeftinijih oblika transporta. Primera radi, cena kontejnerskog transporta se kreće od 2000 do 5000$.
Što se tiče putovanja pošiljke, trebalo bi da uzmete u obzir vreme isporuke kontejnera između 27 i 46 dana u zavisnosti od doba godine, količine tereta i specifičnih zahteva za obradu tereta.
Naravno, moguć je i transport avionom ali će on iziskivati zaista velike transportne troškove.
Da li se isplati uvoz automobila iz Amerike ili ne?
Za skupe automobile se isplati i to višestruko!
Ako uzmemo u obzir da je za isti automobil u EU potrebno izdvojiti recimo 75000 eura a u SAD oko 62000 dolara, matematika je i više nego jasna.
Sve i da uračunamo prekookeanski transport, opet će cena biti niža. Posebno će se osetiti razlika u ceni ukoliko uvozite više luksuznih vozila i za njih angažujete jedan ceo kontejner.
Ako sa druge strane, uvozite automobil vrednosti do 10.000dolara, i recimo da je transport 2500dolara, izvesno je da ćete za 10.000eura naći sasvim pristojan automobil i na evropskom tržištu, sa mnogo manje uvoznih peripetija.
Na čitav ovaj obračun, morate dodati I troškove potencijalnih izmena koje će naš Zakon o bezbednosti saobraćaja zahtevati ukoliko želite da preregistrujete automobile na domaće tablice. Ti troškovi se već sada kao predpostavka kreću od 600 do 800eura.
Zaključak je sledeći: i kada bude bila moguća registracija uvezenih automobila iz Amerike, sigurno je isplativije uvoziti luksuznije automobile jer je i razlika u ceni dosta očiglednija.
Ipak, uvek imajte u vidu trošak transporta, uvozne administracije i troškova prepravki koje će biti neophodne ukoliko želite da registrujete automobil na domaće tablice .
Srećan put.