Ukratko: uvoz automobila nije bauk. Generalno, sve se svodi na administrativne poslove, “malo” strpljenja i eventuano putovanje preko granice (mada ovo nije nužda). Međutim, sve bi to bilo ok da je Srbija članica EU ( kao što nije, već samo koristi neke trgovinske olakšice), pa je uvoz nešto komplikovaniji nego među zemljama ravnopravnim članicama.
To ne mora da vas plaši, jer se uvozi na stotine novih i polovnih vozila na dnevnom nivou. Dakle, sistem funkcioniše.
Pitanje je da li i koliko vremena želite da odvojite i sami uvezete automobil? Upravo ovo i jeste cilj ovog teksta, da vas uvede u ceo proces i pomogne vam u odluci da li želite samostalno da uvezete automobil ili ipak da angžujete agenciju za uvoz automobila.
Pokušaću da vam približim samu proceduru i objasnim šta je sve neophodno od dokumentacije, kako izgleda proces carinjenja, kao i šta vas očekuje po ulasku u našu zemlju.
Verujem da ćete, nakon što pročitate ovaj mali vodič za uvoz polovnog automobila (vođen najskorijim ličnim iskustvima), sa svim potrebnim koracima, imati dovoljno informacija da odlučite hoćete li se upustiti u ovu avanturu.
Budžet za kupovinu automobila
Ukoliko ste se odlučili za uvoz automobila, možda najvažnija stvar koja će odrediti dalji smer je koliko para želite da odvojite za kupovinu polovnog automobila iz uvoza. Prva stvar koju želim da napomenem je da za automobile vrednosti do 7-8.000 eura uglavnom možete povoljnije proći ukoliko kupite auto sa domaćeg auto placa! Ukoliko je ovo vaš budžet ne možete ekonomski proći bolje prilikom uvoza ali možete da uvezete auto sa manje pređenih kilometara, redovno servisiran i biolje očuvan, što se isplati ukoliko planirate da vozilo zadržite kod sebe nekoliko godina. Prava ekonomska razlika se pravi na vozilima čija je vrednost preko 10.000 eura i tu ne samo da možete kupiti kvalitetniji auto već možete i uštedeti nekoliko hilada eura.
Koji god iznos bio u pitanju, u slučaju uvoza taj budžet mora da obuhvati i vrednost automobila i troškove uvoza. Ukoliko odmah želite da se uključite u saobraćaj, morate uzeti u obzir i trošak tehničkog pregleda i registracije.
I ovo je najveća nepoznanica i pitanje koje muči sve koji žele da uvezu automobil: koliki su troškovi prilikom uvoza automobila?
Ovi troškovi nisu fiksni jer zavise od brojnih faktora, pa se ne može paušalno odgovoriti na ovo pitanje i niko ne može garantovati visinu troškova. Ipak, ukoliko se odlučite za uvoz konkretnog automobila, uskoro ćemo na sajtu postaviti online kalkulator uz pomoć kog ćete u samo dva, tri klika izračunati vrednost carine, pdv-a i troškove prevoza i administracije. Do tada, preporuka je da se kod špeditera raspitate o svim ovim troškovima, navedite marku i model automobila, zemlju odakle se uvozi, godište, pređenu kilometražu, datum prve registracije i špediter će ubrzo moći da vam da procenu svih troškova.
Sve ove informacije, stavljene na papir daće vam tačnu cenu uvoza i pomoći će pri odluci šta je isplativije: samostalan uvoz, uvoz preko posrednika ili kupovina sa domaćeg auto placa.
Sa dobrom računicom i poznavanjem pravila, a u zavisnosti od vrednosti auta ušteda na troškovima može biti od par stotina do nekoliko hiljada evra! Evo jednog primer:
Nedavno sam pomogao prijatelju da uveze Volvo XC40 iz Švedske i ukupna ušteda na troškovima koju je ostvario je 3.500 eura.
Provera automobila je prvi korak koji predhodi odluci!
Neću se baviti u ovom članku da li ste auto našli na mobile.de ili autoscout24.ch i sličnim oglasima. Recimo da ste pronašli automobil koji želite da kupiti i provera istorije istog treba da vas približi odluci ili vrati u potragu ponovo.
Uzmite u obzir da birate automobil koji ima radni vek za sobom. Iako je možda svega par godina prošlo od kako je izašao iz salona, nije nužno da je u dobrom stanju.
Prva stvar o kojoj treba voditi računa su mahinacije sa kilometražom.
Da, ovo se dešava i u zemljama Evropske Unije.
Nije tajna da je to najrasprostranjenija prevara od strane prodavaca automobila, bez obzira da li je fizičko lice ili ovlašćeni diler. Ako uzmete u obzir da na svakih pređenih 50.000 km strada po neki vitalni deo automobila, jasno je zašto je sakrivanje realne kilometraže opasno. Postoji i mogućnost da je vozilo bilo u taksiju ili čak da je ukradeno ali i da je bilo manje ili više havarisano i slično.
Za proveru ovih informacija imate više opcija. A svakako najbolja i najpouzdanija od njih je aplikacija carVertical putem koje jednostavnim unosom vin-a (odnsono broja šasije) možete preuzeti izveštaj sa kompletnom istrorijom automobila!
Taj izveštaj izgleda ovako:
Cena kompletnog izveštaja je oko 2.300 dinara, a ovaj način provere zaista vredi. Izveštaji po vin-u obuhvataju informacije o realno pređenim kilometrima, evidentirane havarije na automobilu, informacije o tehničkim pregledima i vanrednim inspekcijama na automobilu, informacije o saobraćajnim nezgodama (osiguravajuće kuće koriste VIN kako bi formirale predmet oko isplate osiguranja), kao i o krađama.
Za zaista nisku cenu od 20 eura možete dobiti kompletnu krvnu sliku automobila koji želite da uvezete.
Pored ove opcije, provera servisne knjižice je takođe opcija, posebno ako je novije vozilo u pitanju. Servisna knjižica je poput zdravstvenog kartona automobila. U njoj bi trebale biti beležene sve popravke, veliki ili mali servis ili bilo koje intrvencije na automobilu, posebno ukoliko birate noviji model. Ipak da bi ovo realizovali morate biti fizički pristuni na lokaciji gde je i auto.
Postoji mogućnost i da podatke proverite u ovlašćenom servisu. Ovde naravno, govorimo o slučaju da je vlasnik bio savestan i redovno servisirao vozilo u ovlašćenom servisu i da želi da vam da broj VIN broj kako bi proverili sve ove podatke. Ipak, jedan od mogućih problema provere može biti pristup podacima. Naime, informacije se daju isključivo vlasniku polovnog automobila, što podrazumeva da pored vas, i vlasnik automobila mora biti fizički prisutan. Pristup informacijama nije nemoguć, ali može biti malo otežan.
Ovo nije pravilo za sve ovlašćene servise jer u nekim ovlašćenim servisima možete dobiti podatke bez prisustva vlasnika, ali za brojne jeste.
Tako da provera putem carVertical aplikacije definitivno jeste najpraktičnije rešenje.
Ukoliko ste u mogućnosti da fizički proverite auto ili to može neko da uradi za vas neka posmatra vozilo sa svih strana. Postoji zaista mnogo načina kako možete fizičkim pregledom utvrditi da li nešto nije u redu sa vozilom. Možda nećete znati zasigurno koliko je kilometara vraćeno, ali ćete znati da jeste.
Navešćemo samo nekoliko elemenata (a ima ih još mnogo) po kojima možete posumnjati da je polovni automobil imao burnu prošlost:
- bočna linija automobila ili linija krova nisu ujednačene (vozilo je imalo havariju tj bilo je udarano)
- ukoliko možete primetiti tragove korozije u podvozju, oštećenja farbe ili sitne ogrebotine, taj automobile verovatno ima dugu istoriju (ili ne kvalitetne materijale izrade)
- ljuljaju se točkovi ili se čuje lupanje u delu točkova ( ležajevi točka su pohabani što govori o velikoj pređenoj kilometraži)
- postoje nepravilni zazori na vratima, haubi ili gepeku (vršena je izmena delova limarije ili je automobil udaran)
- papučice gasa su izlizane, kao I materijal na vozačevom sedištu i volanu (automobil je prešao je preko 150.000km)
Koja dokumenta su potrebna za uvoz polovnjaka?
Ukoliko ste stigli do ovog dela teksta, velika je verovatnoća da će vas upravo ovaj deo ( ako nije onaj deo oko budžeta) usmeriti na konkretnu odluku. Dokumentacija je lako dostupna, ali budite spremni na administrativne začkoljice i trajanje.
Za uvoz polovnog automobila u Srbiju morate imati:
1. Dokaz o kupovini, račun ili kupoprodajni ugovor
Dokaz o kupovini, račun fakturu ili kupoprodajni ugovor koji mora biti biti overen kod nadležnog organa (overava se u mestu gde se kupuje automobil). Ovo važi za kupovinu bilo od pravnog lica Ili od fizičkog, jedino to nije obaveza ako kupujete direktno od proizvođača. Dokument se overava kod notara u mestu gde kupujete automobile da biste pred našom policijom imali validan dokaz o vlasništvu. Ako kupujete na placu, prodavac će vam izdati fakturu i udariti pečat koji su dokaz o validnosti Ugovora ili računa.
2. Originalnu saobraćajnu dozvolu
Originalnu saobraćajnu dozvolu, ukoliko je kopija u pitanju i ona mora biti overena od strane nadležnog organa.
3. EUR1 obrazac
EUR1 obrazac – predstavlja potvrdu o poreklu odnosno dokaz da je vozilo proizvedeno u Evropskoj uniji. Razlog zašto vam je potrebna ova potvrda je zato što se sa ovim dokumentom, za sva vozila proizvedena u EU sa benzinskim i dizel motorima ne plaćate carinu! Dokaz o poreklu robe mora biti podnet zemlji uvoznici od strane zemalje izvoznice (dakle od strane vlasnika) i ne sme biti stariji od 4 meseca.
Ako kupujete od fizičkog lica onda je potrebno nabaviti i potvrdu proizvođača o prefercijalnom poreklu (proizvod je u celosti proizveden u jednoj državi – bez ove potvrde EU carina ne overava EUR1). Ako kupujete od pravnog lica on će vam izdati ovaj dokument.
Dokaz o poreklu robe se uglavnom dostavlja Carinskoj Upravi od strane vlasnika vozila ( bilo da je fizičko lice ili pravno lice). Ukoliko se dostavi sva potrebna dokumentacija, dokaz o poreklu robe se može videti na izlaznom računu, i to u slučaju ako vrednost robe prelazi 6000 evra.
Ukoliko kupujete vozilo vrednosti do 6.000 eur (po katalogu AMSS), umesto EUR 1 dokumenta u nekim slučajevima može se koristiti i Izjava na fakturi. Izjava na fakturi se može koristiti samo ukoliko vrednost robe ne prelazi ovu cifru. Izjava na fakturi mora biti overena od strane pravnog lica, sa podacima lica koje overava izjavu, mestom i datumom.
EUR 1 obrazac i Izjava na fakaturi, se moraju čuvati najmanje 3 godine.
Ako imate EUR1 obrazac ili Izjavu na fakturi, nećete platiti carinu od 12.5 %, a na obračunatu osnovicu, dodaje se 20 % PDV-a.
Ukoliko niste sigurni kako da utvrdite poreklo robe, možda je najbolje prepustiti to nekom ko ima iskustva u tome.
4. COC dokument
COC document (Certificate of Conformity) predstavlja ispravu kojom se potvrđuje da je vozilo usklađeno s normama EU i poznat je i kao EU certifikat o usklađenosti. Nabavka tog dokumenta obično traje duže od jednog dana i vadi se kod predstavnika proizvođača u zemlji izvoznici ali može ga izdati bilo koji ovlašćeni prodavac za marku vozila koju ste kupili.
Ukoliko ipak birate da uvezete automobil bez COC dokumenta, imaćete obavezu da u Srbiji platite predstavniku proizvođača automobila marke koju ste kupili, kako bi izdao potvrdu bez koje ne možete obaviti ispitivanje vozila.
U slučaju da posedujete COC dokument, nije potrebno nabavljati potvrdu proizvođača već samo overiti COC dokument.
Razlog zašto vam je potreban ovaj dokument je što naša carina, pazite sad, sumnja u verodostojnost EUR1 dokumenta, pa šalje zahtev za proveru stranoj carini i ako ona ne odgovori u propisanom roku, smatra se da je EUR1 dokument falsifikovan (da ne spominjemo da sve troškove vi snosite) a ukoliko nemate EUR1 obrazac, platićete carinu od 12,5% na katalošku vrednosti vozila koja je uglavnom veća od realne tržišne vrednosti.
Takođe, COC vam može biti od velike pomoći kod pribavljanja Uverenja o ispitivanju vozila koje izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije.
Zato, već u prvom kontaktu sa prodavcem proverite da li ima ovu dokumentaciju i kako je možete nabaviti.
Obavezno proverite da li se podaci sa Uverenja o ispitivanju vozila koje se uvozi slažu sa realnom situacijom (u delu „NAPOMENA“ stoji konstatacija koja se ne slaže sa proizvođačkim podacima koji stoje u Uverenju) jer ćete tada verovatno morati da odvojite još nešto novca za još jedno Uverenje pre registracije ovakvog vozila.
Dakle, ukoliko nemate COC document moraćete platiti znatno skuplju potvrdu proizvođača, a ako ne nabavite EUR1 dokument, platićete i carinu.
Napominjemo i to da ukoliko kupujete od fizičkog lica, verovatno je da ćete sami morati da vadite EUR1 i COC obrazac kod ovlašćenog servisera ili prodavca (ako niste unapred dogovorili sa prodavcem da to uradi on) jer retko ko želi da se bavi time.
5. Izvozna deklaracija
Izvozna deklaracija – za vozilo koje ste kupili u inostranstvu morate imati izvoznu carinsku deklaraciju. Ona se vadi na carini u mestu kojem ste kupili vozilo ili iz bilo koje druge zemlje članice EU. Ovo je još jedan izvozni dokument koji overava carina EU, odnosno carina države iz koje se vozilo izvozi.
Ovaj dokument možete izvaditi i kod prodavca ukoliko je pravno lice, jer većina velikih placeva ima i takvu uslugu, Pri izlasku sa teritorije EU, potrebno je ovu deklaraciju overiti u poslednjoj zemlji članici na putu ka Srbiji (Hrvatska, Mađarska,Bugarska, Rumunija) i ta overa je dokaz da je vozilo izašlo iz EU. Ovaj dokument vam je važan zbog povraćaja PDV-a.
Preporuka je da od svih dokumenata napravite kopije.
Koji je najbezbedniji način plaćanja vozila iz uvoza?
Odlučili ste koji auto želite da kupite, proverili sa prodavcem da li može da vam pripremi svu neophodnu dokumentaciju, proverili istoriju automobila i ostaje vam plaćanje. Pa, najbezbednije je to učiniti preko računa banke. Carina verovatno neće priznati kupoprodajni ugovor ili račun ukoliko ste plaćanje izvršili gotovinom. Ukoliko imate bili kakav validan dokaz o plaćanju preko računa, poput e-banking izvoda ili izvoda iz banke to će se smatrati potpuno validnim dokazom o uplati. Ukoliko nemate dokaz o uplati, primeniće se obračun poreza i carine po osnovu kataloga AMSS (pomenuli smo već koliko je neproporcionalno skuplja ova varijanta), a onda će vam troškovi biti mogo, i to bespotrebno, veći. Naravno, tu je i problem prenosa gotovine u iznosu većem od 10.000 evra, tako da je definitivno plaćanje putem računa najpametniji izbor.
Pored toga, možete platiti karticom pa će dobijeni slip uz fakturu biti validan dokaz da ste vozilo kupili po navedenoj ceni. Koristite karticu sa deviznim računom da se ne bi izlagali dodatnim troškovima konverzije valuta. Dakle, imate eure – njima plaćajte.
Uslužni transport ili samostalna vožnja?
Nakon što ste platili vozilo ostaje vam da organizujete transport za Srbiju. Postoje dve opcije, prva je da angažujete nekog da vam doveze auto uslužno ili da ga dovezete vi (na prikolici ili na točkovima).
Ukoliko želite da angažujete nekog najbolje je da pronađete zbirni transport i na kamionu transportujete auto. Ovo može potrajati ali se isplati jer je nekoliko puta povoljnija opcija nego da samostalno dovezete auto. Troškovi goriva, putarina, prenoćišta a i vreme koje ćete portrošiti košta osigurno preko hiljadu evra (u zavisnosti odakle dovozite auto), a zbirni transport može koštati od 300-800 eura za većinu zemalja Zapadne Evrope.
Ukoliko se ipak odlučite da samostalno dovezete automobil, na točkovima, u državi u kojoj ste kupili vozilo morate izvaditi probne tablice i polisu osiguranja. Spisak zemalja u kojima to osiguranje važi, biće označen na polisi, a među njima je i naša zemlja kao članica podsistema registarske oznake. To znači da ovo osiguranje definitivno važi i kod nas.
Automobil koji ste upravo kupili, je možda pod “registracijom” u zemlji izvoza, ali se kod nas još uvek ne može smatrati validnim članom saobraćaja.
Važno je napomenuti da ono što je kod nas period važenja registacije vozila u zemljana EU se često naziva “potvrda o ispravnosti vozila”. Od toga da li je potvrda istekla ili ne, zavisiće i vrsta probnih tablica koje ćete dobiti.
Konkretno, u Nemačkoj i Švajcarskoj se ove tablice nazivaju ZOLL tablice i mogu biti žute ili crvene. Ako je istekla potvrda, tablice će biti žute, i koštaju oko 100-ak eura za period od 5 dana. Za vozila čija tehnička ispravnost još uvek važi, dobićete crvene tablice, koje zavisno od dužine osiguranja mogu koštati i do 200 evra, za period osiguranja od 15 do mesec dana.
Kada kupite polovni automobil, potrebno je da odete do ustanove za registraciju vozila. Tamo predajete ugovor ili fakturu i originalnu saobraćajnu dozvolu, a dobijate novu na svoje ime (ili ukoliko ima mesta u originalnoj, upisaće Vas kao novog vlasnika ispod starog) i probne tablice za koje plaćate osiguranje. Osim što košta preko 100 evra, tehnički pregled u inostranstvu koji je uslov za osiguranje, vrlo je rigorozan i podrazumeva detaljnu kontrolu svake sitnice.
Probne tablice važe od 5-30 dana i njihova jedina svrha da se vozilo odveze do mesta gde će biti ocarinjeno. Član 273 Zakona o bezbednosti saobraćaja kaže da vozilom registrovanim u inostranstvu na našim putevima ne mogu upravljati lica koja imaju stalno prebivalište u Srbiji, osim ukoliko upravljaju vozilom koje je privremeno registrovano u inostranstvu radi dovoza, do trenutka registrovanja u Republici Srbiji, odnosno do isteka važenja inostranog dokumenta o izvozu vozila, a najduže pet dana od dana ulaska na teritoriju Republike Srbije.
Odluku za tip transporta treba rešiti matematički.
Stavite na papir koliko će vas koštati put ukoliko sami odete do mesta kupovine vozila kao i povratak, putarine, probne tablice, eventualni smeštaj i novac za trošak, a onda to uporedite sa cenom šlep službe. Računica je jednostavna. Jedino pitanje je koliko cenite svoje vreme.
Procedura na graničnom prelazu može da počne
Stigli ste na granicu i overom izvozne deklaracije se završava vaš put kroz izvoz iz zemlje članice EU ali počinje i administrativni deo uvoza.
Nakon međuzone, kada dođete na našu granicu, prijavljujete vozilo našim carinicima. Nakon čega će vas carinik preusmeriti na špediciju. Kompletnu dokumentaciju koju imate, dakle: ugovor, fakturu ili račun, saobraćajnu dozvolu, COC document, izvoznu deklaraciju i eventualno servisnu knjižicu (ona se može uzeti kao dokaz o stanju vozila i pređenoj kilometraži, što će kasnije uticati na visinu osnovice za carinu i porez), predajete špediteru. Ukoliko postoje oštećenja na automobilu, obavezno napomenite špediteru kako bi to slikao i priložio i to uz dokumentaciju koju ste mu predali. Tolerisaće vam isključivo manja oštećenja poput ogrebotina, naprsnuće branika, sitnije ulubljenje lima i td.
Špediter priprema dokumentaciju za carinjenje, popunjava jedinstvenu carinsku ispravu (JCI).
Kada završite sa prijavom na granici, javljate se cariniku na pregled (obično tu bude i špediter). Carinik će proveriti kilometražu i uporediti VIN sa podacima iz saobraćajne dozvole i time ste završili fizički uvoz automobila u Srbiju. Ono što je preostalo, jeste da platite porez ili carinu i registrujete vozilo.
Nakon pregleda, špediter vam izdaje tzv propratnicu i uputiće vas da se u roku od 72 sata javite na carinsku ispostavu najbližu vašem mestu boravka. Špedicija sistemski razdužuje graničnu prijavu i vozilo upućuje u javno carinsko skladište do okončanja carinskog postupka (obično od dva do pet dana), nakon čega dobijate carinski račun da platite porez, a on će vam trebati i pri registraciji vozila.
Ukoliko se ne javite u predviđenom roku, pravite carinski prekršaj za koji je predviđena visoka kazna i moguće je oduzimanje vozila.
Stigli smo do carinarnice i procedure za plaćanje carine
Nakon što ste prošli administrativne provere na granici i dobili propusnicu sa obavezom da se javite carinskoj ispostavi, sledeći korak je da upravo to i učinite. Tamo ćete dobiti tačan iznos troškova poreza ili carine, ali trebate znati da će oni zavisiti od prateće dokumentacije, vrednosti automobila kao i brojnih drugih faktora.
Jedna od preporuka, da bar okvirno znate koliko će troškovi biti jeste da koristite neki od kalkulatora koje možete naći na internetu. Oni možda neće biti u paru tačni, ali će vam dati okviran iznos koji će biti potrebno da platite. Za ovaj obračun će vam biti potrebni podaci o vrednosti automobila, kategoriji vozila, visini transporta, euro normi (EUR 4,5,6), postojanju EUR1 i COC dokumenta, drugim parametrima koji zavise od samog kalkulatora. Troškovi uvoza (carina i PDV) biće izraženi u dinarima. I da ponovimo: za sva vozila proizvedena u EU sa benzinskim i dizel motorima carina iznosi 0%, ukoliko imate dokaze o poreklu.
Dozvoljeno je da do 40% delova budu proizvedeno van zemalja članica, tipa Kina, Japan I td, pa će u zavisnosti od osnovnih karakteristika vozila visina carinske stope biti od 0% do 12,5%, dok će PDV biti 20%. Carinu nećete plaćati ukoliko posedujete EUR1 dokument kao dokaz o poreklu iz zemalja članica EU (o tome je nešto ranije bilo više reči).
Osnov za carinjenje predstavlja faktura tj prijavljena vrednost na granici. Ukoliko je ta vrednost sumnjiva cariniku, ima pravo da carinjenje obustavi ili odloži, dok ne utvrdi da li su mu sumnje opravdane. Za sva vozila koja nisu proizvedena u EU vrednost se utvrđuje prema katalogu cena AMSS. Tada je carinska stopa koja se primenjuje je 12,5% dok PDV iznosi 20% od utvrđene vrednosti.
Ukoliko sa druge strane, smatrate da je vrednost vozila loše procenjena, carinskoj ispostavi koja je carinila automobil morate podneti zahtev za ponovno carinjenje. Oni će ponovo pregledati dokumentaciju i doneti odluku, a ukoliko ni tada ne budete zadovoljni odlukom, imate pravo žalbe Odeljenju za drugostepeni carinski postupak Ministarstva finansija.
Povrat PDV-a prilikom uvoza automobila
Ako pođete od situacije da je sve prošlo kako treba, nemojte zanemariti da verovatno imate pravo na povrat dela novca. Kako naši državljani nisu u obavezi da plaćaju porez na dodatu vrednost u zemljana članicama, imaju pravo da traže povraćaj dela poreza. Tako recimo, za kupovinu automobila u Nemačkoj stičete pravo na povrat 19% PDV-a, ali samo ukoliko vam na računu piše da ste platiti iznos koji uključuje njihov PDV.
Na računu prodavca mora da bude iskazan PDV, odnosno, razdvojeno navedena cena vozila i poreza tj da postoji izdvojena stavka “inkl. 19% MwSt”, jer se tako dokazuje da je u cenu uključen PDV.
Nakon što prijavite automobil carinskoj službi u mestu registracije vozila ( gde ćete dobiti probne tablice i obaviti tehnički pregled) dobićete i evidenciju da ste obavili kupovinu u granicama te zemlje.
Uz izvozne papire, vaš automobil na granici dobija i tzv MRN (Movement Reference Number), putem koga se prati da li je auto izašao iz granica Evropske unije. Kada se na našoj granici potvrdi da je automobil izašao iz okvira EU granica, carina odobrava prodavcu da vrati PDV kupcu.
Potrebno da se u roku od tri meseca od kupovine na granici EU dobije potvrda da je vozilo prešlo granicu. Bez te potvrde nije moguće tražiti povrat PDV-a.
Napominjem da se povrat PDV-a traži od prodavca, a ne od carine. Najčešće se povrat vrši u poslovnicama stranih banaka, a uzmite u obzir da postoje i firme širom Srbije koje nude usluge povrata inostranog PDV-a.
Tehnički pregled za vozila iz uvoza
Da biste registrovali automobil koji ste uvezli, potrebno je prvo odraditi tehnički pregled. Sam proces tehničkog pregleda i registracije vozila nije komplikovan, ali može biti različit od ustanove do ustanove. Zato predlažem da se direktno raspitate o potrebnim papirima u konkretnom tehničkom pregledu, jer ćete tako uštedeti vreme i novac.
S obzirom da je u pitanju vozilo iz uvoza, vratiću se na kratko na početak teksta gde sam spomenuo Uverenje o ispitivanju vozila koje izdaje Auto-Moto Savez Srbije-Centar za motorna vozila (CMV).
Nakon što ocarinite vozilo, potrebno je da se obratite AMSS-u kako bi vam, nakon utvrđivanja stanja uvezenog vozila u CMV-u, izdali Uverenje o ispitivanju vozila. Ovo uverenje podrazumeva da automobil poseduje tehničke uslove na osnovu propisanih kriterijuma kao i da je prošao stručnu proveru i da li je modifikovan ili ne, i sve to u skladu sa Zakonom o bezbednosti saobraćaja. Ovaj doument se čeka oko 10 dana. Bez ovog uverenja vaš automobil se ne može registrovati u Srbiji.
Nakon što dobijete ovo uverenje, možete otpočeti proces provere tehničke ispravnosti vozila. Obezbedite se ličnom kartom, saobraćajnom dozvolom automobila, EUR1 dokumentom i COC dokumentom (za svaki slučaj). Za tehnički pregled potrebna je provera osnovnih informacija, zbog kojih je bitno imati prethodno navedene dokumente.
Budite sigurni da su podaci iz saobraćajne dozvole u skladu sa podacima o vozilu, od broja šasije pa do broja sedišta, boje i težine. Ukoliko se neki od tih podataka ne podudara, automobil može biti vraćen sa pregleda.
Na samom tehničkom pregledu će se vršiti provera obavezne opreme za svako vozilo, ispravnost stakala, retrovizora i svetlosne signalizacije, metlica za vetrobran. Automobil mora biti čist, uredan i na njemu moraju biti ispravni svi delovi. Nakon pregleda, vršiće se ispravnost svih sistema tj upravljačkog i kočionog mehanizma, rashladnog i izduvnog sistema, motorne grupe, kao i stanje pneumatika i merenje izduvnih gasova. Zato preporučujem da automobil pregleda majstor kako biste bili sigurni u tehničku ispravnost vozila i pre samog pregleda.
Registracija vozila
Nakon carinjenja vozila morate obaviti obavezan pregled u nekoj od ovlašćenih laboratorija. On nije komplikovan a podrazumeva proveru homologacije i verodostojnosti tehničkih podataka. Zato je važno da imate COC obrazac.
Registracija vozila podrazumeva da se registarske oznake i podaci o vozilu, kao i o vlasniku upišu u evidenciju o registrovanim vozilima. Obavlja se u MUP-u –na čijoj teritoriji vlasnik vozila ima prebivalište.
Za registraciju vašeg “stranca” su potrebna sledeća dokumenta:
- Potvrda o tehničkom pregledu – registracioni list sa dokazom o tehničkoj ispravnosti motornog vozila ne stariji od 30 dana;
- saobraćajna dozvola,
- Račun i/ili Ugovor o kupovini;
- Važeća lična karta
- Uverenje o ispitivanju vozila izdato od strane AMSS
- Carinska dokumentacija sa dokazom o uplatama;
- Dokaz o uplati troškova za registraciju vozila (polisa osiguranja i takse)
Kada dobijete tablice, zvanično možete reći da je vaš novi automobil spreman za put.
Sada kada smo zajedno proputovali pola Evrope i celu Srbiju, u vašem novom polovnjaku, prepustiću vama da odlučite da li ćete ovu proceduru prepustiti agencijama, ili ćete se upustiti u administrativnu avanturu samostalno.
Srećno!
Update: Koje izmene kod uvoza polovnjaka donosi 2024. godina?
Kao i svake predhodne i sa ovom novom godinom stigli su i brojni propisi, zakoni i druge zakonske izmene i dopune raznih zakona.
Naravno, ni auto-moto svet nije ostao imun na ove “izmene” posebno u pogledu uvoza automobila. Zato smo došli na ideju da umesto vas istražimo trenutno stanje u pogledu zakonskih i drugih izmena u 2024.godini i napravimo kratak osvrt na najave, obećanja i na kraju realno stanje na polju uvoza polovnih automobila.
Euro 3 – da li je moguć uvoz u Srbiju u 2024. godini?
Jedna od najava koja je još predhodne godine zatresla tržište polovnih automobila, da će od 01.januara 2024.godine biti zabranjen uvoz polovnih automobila u Srbiju, još uvek je “mrtvo slovo na papiru”. Bar još neko vreme.
Razlog ove zabrane je realizacija Evropskog programa zaštite vazduha u Srbiji, kojim se definiše obustava uvoza automobila sa EURO 3 motorima od 2024. godine, a EURO 4 od 2025. godine.
Sve ove zabrane, bile bi subvencionisane ukoliko bi se vršila kupovina novog ili polovnog Euro 6 automobila,i ukoliko vlasnik na reciklažu preda svoj automobile sa Euro 1, Euro 2 ili Euro 3 motorom.
Međutim, ceo projekat je i dalje u fazi pripreme, iako je početak subvencije najavljen još za novembar predhodne godine. Pored toga, nije ni jasno naveden proces prijave za subvencije, tako da ostaje da sačekamo jasniju sliku realizacije ovog velikog eko-projekta.
Za sada, ostaju stari propisi na snazi, a do kada još uvek nije precizirano.
Ono što očekujemo, je da će najavljena zabrana uvoz polovnjaka sa euro3 I 4 motorima vrlo je verovatno, povećati cenu polovnih automobile na našem tržištu.
Uvoz iz Amerike i Kine
Još jedna od najavljenih novina za 2024. godinu je mogućnost uvoza automobila iz Amerike i Kine. O ovoj temi smo već pisali detaljno ali sada u svetlu novih propisa i promena, bacićemo par rečenica na papir.
Dakle, uvoz automobila iz SAD i Kine je dozvoljen, ali pod jednim uslovom: mora biti u skladu sa evropskim propisima. Znači još jedno “ali” u ovoj godini dodatno komplikuje tržište uvoznih polovnjaka. Videćemo da li će ova godina doneti neke konkretnije izmene oko potencijalnih prepravki i ko će biti ovlašćen za iste, ali svakako je I dalje pitanje isplativosti ovakve investicije.
A cene registracije?
Po svemu sudeći, cene tehničkog pregleda se neće menjati, ili to bar nije ni na jedan način najavljeno. Tako da bar u ovom segment možemo odahnuti.
23 Responses
Da li mi mozete objasniti kompletnu proceduru, dokumentaciju koja je potrebna za uvoz polovnog automobila iz Svedske? Da li postoji povracaj poreza?
Unapred hvala,
Gordana
Pozdrav Gordana, u ovom članku imate detaljno uputstvo korak po korak, pročitajte članak, pa ako ima nešto konkretno što vam nije jasno u samom procesu pišite nam.
Rekli su mi da Volvo vise ne izdaje EUR 1 dokument…koliko je ovo tocno?
Kakav je postupak sa crvenom probnom tablicom (Nemacka)
Da li je potrebno da čekam da mi se posalje saobracajna dozvola odjavljenog automobila u Nemackoj kako bih registrovao taj automobil u Srbiji?
Imam problem sa uvozom kamiona market Volvo 2010 godiste,naime ne mogu da mi izdaju eur 1 dokument,jer je vozilo starije od 2015 godine.norma je euro 5.
Da li znate u cemu je problem,hvala unapred
Šta je razlog, zašto ne mogu da vam izdaju eur1?
U potrazi sam za Porse Panamerom, za razliku od CH i DE u Bugarskoj su dosta jeftniji, i to dosta.
Zanima me iz vaseg iskustva, da li su generalno ta auta ok ili su dovlaceni iz kojekakvih drzvaa pa sklapani iz delova ?
U potrazi sam za Porse Panamerom, za razliku od CH i DE u Bugarskoj su dosta jeftniji, i to dosta.
Zanima me iz vaseg iskustva, da li su generalno ta auta ok ili su dovlaceni iz kojekakvih drzvaa pa sklapani iz delova ? ?
Pozdrav, to uvek zavisi od slučaja do slučaja, ne bi se smelo generalizovati.
Прочитао сам текст, али није ми баш најјасније као лаику, купујем полован ауто од физичког лица у Словачкој. Ко је дужан да ми обезбеди документа Еур1 образац и СОС документ? На којем језик су ти документу? И да ли ја плаћам ПДВ физичком лицу у иностранству и да ли имам право на поврат истог? И купопродајни уговор који оверавамо на ком језику мора да буде да би био валидан за увоз?
Текст је добро написан, али нашем народу треба некад пластично објашњење ситуације.
Pozdrav Ljubiša,
Uvek kažem da se za konkretan slučaj treba obratiti špediteru jer su to najpouzdanije informacije. Obezbeđivanje dokumenata je vaša dužnost, a dobra volja fizičkog lica da vam pomogne prilikom nabavljanja istih. Dokumenta su na jeziku države u kojoj kupujete vozilo. Kada kupujete od fizičkog lica nema PDV-a, niti imate povrat PDV-a.
Hvala,
Marko
Pozdrav
Da li moze da se dobije povrcaj PDVa samo na osnovu fakture(Pravnog lica) sa iskazanim PDVom ili je neophodno da se uradi taj exportni papir u zemlji kupovine i da li to radi Prodavac ili moram ja.
Hvala
Da li ce se od 1 .jan.2024 moci uvoziti vozila euro4
jedno u vezi uvoza oldtimera a sto se tice EUR1 i COC. auto je 1965 Porsche 912 proizveden u Nemackoj i izvezen u USA. pre nekoliko godina iz USA uvezen u Australiju. ja ga kupim i restauriram u Australiji sa namerom da ga uvezem u Srbiju. Koga da jurim za EUR1 i COC i kako se odredjuje vrednost odnosno osnov za carinjenje u uvakvbim okolnostima.
Imali neke vesti u vezi novog zakona za uvoz i registraciju oldtimera
Hvala na komentaru!
Moj vam je savet da kontaktirate direktno muzej automobila Beograd, ovo je njihova mejl adresa – bogdan@automuseumbgd.com
Prosledite im detealjan upit i dobićete sve potrebne informacije.
Srećno i javite kako ste prošli, a pošaljite i fotografije Porsche-a da vidimo 🙂
Ako mi ćerka koja živi u Ljubljani pokloni polovnu mazdu 2 1,4, 2010 god. kakva je procedura? Hvala
Mislim da je najednostavnije da napravite fiktivan kupoprodajni ugovor zbog obračuna carine i PDV-a, a svakako ovo propverite sa špediterom preko kog bi operativno sproveli celu proceduru.
Imam specifičan slučaj, naime dobijam automobil na poklon od fizičkog lica i treba da ga uvezem iz Mađarske. Dali se I u tom slučaju pravi kupoprodajni ugovor ili ugovor o prenosu vlasništva (poklanjanju). Šta je uopšte bolje da uradimo, da napravimo fiktivni ugovor o kupoprodaji zbog obračuna PDV i carine? Hvala unapred na odgovoru.
Igore,
Mislim da je najjednostavnije da napravite fiktivni ugovor o kupoprdaji uprao zbog PDV-a i carine.
Svakako vam predlažem da se posavetujete sa špediterskom agencijom.
Srećno
Poštovani u mom slučaju hoću da uvezem auto iz EU radi se o automobilu korejskog proizvođača Ssang Yong model Korando ,koga nema u aktuelnom katalogu AMSS šta dalje.Veliki pozdrav
Pozdrav,
Najbolje da proverite sa loklanom špedicijom.
Pozdrav. Ukoliko imam dokaz da je vozilo napravljeno u EU porez iznosi 0? Sta ostaje da se plati?