Sadržaj

Da li je moguć uvoz oldtajmera? | Procedura i komplikacije |

Želite da uvezete oldtajmera? Ova kategorija je čini mi se nepravedno zapostavljena, kako u pogledu promocije tako i u pogledu zakonske regulative. Jednostavno, nema dovoljno informacija na internetu pa je tema večito pod velom misterije. Pokušaću u ovom blogu da tu zavesu sklonim i napišem više o samoj proceduri uvoza oldtajmera.

U redovima pred vama u kratkim crtama je proces uvoza oldtajmera u našu zemlju kao i ograničenja koja ga prate.

Zato, ukoliko ste ljubitelj oldtajmera, a pritom i razmišljate da uvezete jednog višedecenijskog mezimca, nastavite sa čitanjem.

Šta podrazumeva kategorija oldtajmera?

Iako verujem da vam je poznato, ipak ću se osvrnuti na definiciju ovih automobila. Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja oldtajmer je vozilo od istorijskog značaja, koje je u voznom stanju, održavano u originalnom ili približno originalnom stanju, i kao takvo predstavlja materijalni spomenik tehničke kulture, tradicije i društvenog nasleđa.

Postoji više klasa starih automobila, koje se računaju prema generaciji, pa tako poznajemo one najstarije tzv “prototip”, zatim “veterani”, pa “vintidž” i one lansirane nakon II svetskog rata, tzv “postvintidž” modele. Najnoviji su, za nas atraktivni “oldtajmeri” – starosti 30 i više godina, koji su svojim performansana, dizajnom ili istorijskim značajem ostavili trag u automobilskoj industriji.

O cenama očuvanih primeraka je često izlišno govoriti, jer mogu vredeti čitavo malo bogatstvo. Ipak, ukoliko ste u mogućnosti da investirate u jednog takvog “matorca”, možete naići na zakonske peripetije kod registracije, zbog definicije takvog automobila.

Šta morate znati pre kupovine oldtajmera?

Samo na kratko ću se vratiti par koraka unazad, pa nastavljamo sa procedurom oldtajmera. Ukoliko ste odlučili da uvezete oldtajmera još jednom stavite na papir koliko će okvirno cela investicija koštati. Sigurno ne žlite da na pola projekta stanete jer je sve otišlo predaleko i niste u mogućnosti dalje da ulažete. Onda ste u ćorsokaku, a oldtajmer na pola sređen nema ni približnu vrednost kao restauriran.

#1 Proverite papire

Bez obzira da li papiri koje dobijete uz automobil nešto znače po našem zakonu ili ne, sačuvajte ih. Nezgodnija, ali ne i nerešiva situacija je da ne postoje papiri za vaš budući oldtajmer. U takvoj situaciji, možete proveriti podatke o vozilu preko VIN-a.

VIN postoji na svim oldtajmerima i po njemu možete utvrditi apsolutno sve karakteristike vozila. Ukoliko ne postoji takav broj u automobilu, kontaktirajte fabriku koja je proizvodila taj model, pošaljite upit o informacijama i ubrzo ćete dobiti povratnu informaciju.

#2 Proverite kakav je mehanički sklop automobila i stanje limarije i farbe

Ukoliko utvrdite da je recimo motor promenjen u željenom oldtajmeru, to će biti dodatni trošak da ga dovedete u fabričko stanje tj da investirate u fabrički motor (jer naš zakon zahteva da automobil bude u originalnom i voznom stanju!?). Takođe, obratite pažnju na delove i sklopove pod haubom.

Jedan od ne tako malih izdataka jeste i potreba za farbanjem. Posebno izdvajam problem ukoliko želite da vratite fabričku boju automobila (nije nemoguće ali je zahtevno i dosta košta).

#3 Ako želite restauraciju – spremite novčanik

Ukoliko želite automobil koji ćete restaurirati do izložbenog primerka, znajte da su troškovi dosta veliki. Od dubinskog pranja mebla i enterijera do otklanjanja okvira i šasije, čišćenja svakog vijka i matice, ova vrsta restauracije može koštati i više hiljada eura.

Dakle, troškovi delova, farbe, restauracije i održavanja su dosta veliki pa zato preporučujem da ukoliko niste sigurni u svoju investiciju, razmislite još jednom i sve stavite na pipir pre konačne odluke.

Nakon kupovine, sledi uvoz oldtajmera. Da li je to moguće i kako?

Da. Ali, malo drugačijim putem od onog na koji ste navikli kod redovnog uvoza automobila.

Iako je uvoz automobila sa normom EURO 3 u našoj zemlji ograničen do 01. januara 2024. godine, nakon čega je obavezno poštovati  standard EURO 4, kod ovih automobila to ne važi. Ipak, kako vaš oldtajmer ne poseduje euro standard jedan je od razloga zašto ne možete dobiti Uverenje o ispitivanju AMSS već ćete tražiti zamenski dokument tj Potvrdu Muzeja automobila u Beogradu (ovom potvrdom Muzej potvrđuje da nije reč o kulturnom dobru, tj da muzej nije zainteresovan za taj automobil) koju izdaju u slučajevima kada je vaš automobil:

– stariji od 30 godina

– očuvan i održavan u originalnom i ispravnom stanju,

– predstavlja svojevrstan materijalni spomenik tehničke kulture, tradicije i društvenog nasleđa.

Za dobijanje ove potvrde biće vam potrebna saobraćajna knjižica vozila (original ili overena kopija), fotokopija kupoprodajnog ugovora ili fakture kao i fotokopija lične karte (vaše ili lica na čije ime se uvozi automobil). Za ovu potvrdu je potrebno da izdvojite oko 5.000,00 dinara.

Preporučujem da pre kupovine, kontaktirate lično Muzej automobila u Beogradu kako biste se detaljnije raspitali o potrebnim dokumentima ukoliko je model koji uvozite specifičniji i da li Muzej može da vam izda tu potvrdu, jer će vam ista biti neophodna na granici pri uvozu.

Koliko je carina za oldtajmere?

Dakle, ukoliko ste obavili kupovinu, van granica naše zemlje, i krenuli ka granici očekuje vas klasična procedura što se tiče špedicije i uputa na carinjenje.

Kao i kod drugih automobila, carina se ne plaća ukoliko je automobil proizveden na teritoriji Evropske unije , a porez je isto 20 odsto.

Problem nastaje kod određivanja osnovice za porez. Na carinskoj ispostavi osnovicu za porez mogu odrediti na osnovu vrednosti iz kupoprodajnog ugovora ili ukoliko carina posumnja u visinu cene može konsultovati Muzej automobila ili odrediti vrednost prema katalogu AMSS. 

Obavezno obratite pažnju na potrebnu dokumentaciju i rokove kako ne biste zbog probijanja rokova ušli u carinski prekršaj i time rizikovali zaplenu vozila.

Dakle, uvoz može. A registracija oldtajmera?

Zapravo, kako vidimo uvoz oldtajmera jeste malo komplikovaniji ali je moguć. Problem je registracija. Naime, kako je 2018. godine utvrđena zloupotreba gde su status oldtajmera dobijala vozila i koja nemaju uslove za to, Agencija je prestala da izdaje Uverenja o ispitivanju za ovakva vozila. Bez ove potvrde, još uvek nije moguće registrovati automobil u našoj zemlji.

Ipak nada postoji da će se i ovaj problem rešiti. Najava Agencije je da će formirati i bazu podataka vozila od istorijskog značaja, te da će, sve neophodne dozvole uključujući i one koje određuju status oldtajmera, izdavati ona. To znači da članstvo u Srpskom savezu za motorna vozila neće biti od velike važnosti, već će nadležnost ponovo preuzeti ABS, kao i nadležnost da oduzme ili poništi neke postojeće potvrde o statusu odltajmera.

A do tada, preostaje da se divimo lepoti automobilske istorije i nadamo se da će u punom sjaju ponovo jedriti srpskim putevima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uvozautomobila.com
Sve o uvozu polovnjaka na jednom mestu

+381 62 24 55 34